Czy aparat w telefonie jest wystarczający?

Aparaty kompaktowe zajmują już coraz mniej miejsca na sklepowych półkach. Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są smartfony, które mają coraz lepsze aparaty, dzięki czemu są częściej wybierane przez klientów. Czy jednak warto rezygnować ze zwykłego aparaty fotograficznego na rzecz tych w telefonie?

 

Matryca aparatu

Matryca fotograficzna jest sensorem zbudowany z milionów fotodiod szczególnie wrażliwych na światło Każdy z fotodiod ma własną soczewkę, która zapisuje intensywność czerwonego, zielnego lub niebieskiego światła.

Najlepszą matrycą jest pełna klatka, którą można spotkać tylko w najlepszych modelach aparatów. Jej rozmiar to 36 x 24 mm co odpowiada filmowi 35mm, najczęściej spotykana matrycą w aparatach (lustrzanki i bezlusterkowce) to APS-C jej rozmiar to 23,6 x 15,7 mm lub 22,2 x 14,8 w zależności od producenta. Trzecią matrycą jest 17 x 13 mm wykorzystywana przez Olympusa. Im większa jest matryca, tym więcej jest światłoczułych fotodiod, a więc lepsza jakość zdjęcia.

W aparatach kompaktowych najpopularniejsza matryca to APS-C 1,25

W porównywanych do prawdziwych aparatów smart fonach nie znajdzie się żadna z powyższych matryc.

Matryca w smartfonach

Prawie wszystkie matryce, które znajdują się w smart fonach produkuje Sny. Ich wielkość zaczyna się od 3.2 x 2.4 mm  W Samsungu S7 znajduje się matryca Sony IMX260 (1/2.5 cala 1/2.5 cala o wielkości 5,76 x 4,29 mm. Wydaje się dużo? Spójrzmy na porównanie wielkości matryc.

ddd

Jak nie trudno zauważyć, jakość aparatów fotograficznych smart fonach jest w dalszym ciągu daleko w tyle za normalnymi aparatami, i może dorównywać jedynie tańszym aparatom kompaktowym. Oczywiście mamy na myśli aparaty w najlepszym modelach telefonów.

Walka o mega piksele

Większość osób opiera się na cyfrach. Im jest im więcej, tym sprzęt musi być lepszy. Tak było z taktowaniem procesorów, i tak jest z aparatami fotograficznymi. Czy 21 megapikseli nie brzmi lepiej, niż 13? Wygląda to lepiej, ale nie zawsze tak jest. Przykładem niech posłuży iPhone, który przez długi czas pozostawał przy 8 megapikselowym aparacie, podczas Gdy konkurencja już dawno dobiła do 42 MPx (Lumia 1020).

Wystarczy prosty rachunek. Im więcej jest pikseli na matrycy (fotodiod),m, gdzie sama matryca zachowuje swoją wielkość, to każdy piksel otrzymuje mniej światła. A im mniej jest światła, tym obraz jest gorszy. Tak to wygląda w dużym uproszczeniu.

Większość profesjonalnych aparatów zatrzymała się na poziomie 16 MPx, podczas gdy niektóre smartfony mają ich dużo więcej.

Ilość mega pikseli świadczy przede wszystkim o wielkości zdjęcia, a nie jego jakości. Jeżeli nie wierzysz, wydrukuj zdjęcie 8MPx ze smartfon i porównaj je ze zdjęciem 2MPx wywołanym z kliszy.

Oczywiście nie jest tak, że warto zadowolić się aparatem z 5 lub 8MPx. Technologia do przodu, a zdjęcia w smart fonach wyglądają coraz lepiej. Jednak nie warto sugerować się ilością mega pikseli. 13 to wystarczająca ilość, aby zrobić dobre jakościowo zdjęcie za dnia.

Dużo ważniejszym parametrem jest wielkość przysłony f, która jeżeli będzie zbyt wysoka, uniemożliwi wykonanie dobrego zdjęcia nawet w słoneczny dzień. Niestety, producenci ta wartością chwalą się tylko w najlepszych modelach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *