Co powinien posiadać nowy laptop?

Świat idzie nieustająco naprzód w dziedzinie technologii. To, co wczoraj wydawało się być wystarczające, dzisiaj jest już przestarzałe. W komputerach pojawiają się nowe standardy oraz rozwiązania. I chociaż mogło by się wydawać, że nowe laptopy muszą być wyposażone w nie wszystkie, nie zawsze tak jest. Bywa, ze komputery klasy premium są pozbawione kluczowego elementu, a laptop z najniższej półki mają je wszystkie. Rozbieżność jest więc spora.

W co powinien być wyposażony nowy laptop?

 

Złącza

Odpowiednie wtyczki w komputerze, coraz częściej są pomijane. Dobry laptop powinien posiadać wyjście HDMI, aby móc przerzucić obraz na dużo większy monitor lub telewizor. Nie każdy telewizor jest wyposażony w funkcję WiFi, więc często jedyną możliwością, aby obejrzeć film np. z Netflix jest właśnie kabel HDMI.

Port USB 3.1 jest blisko dwudziestokrotnie szybszy, od wysłużonego ale wciąż bardzo popularnego portu 2.0, i dziesięć razy szybszy od poprzedniej generacji, USB 3.0. Oznacza to, że jeżeli urządzenie zewnętrzne jak pendrive czy dysk twardy wykorzystuje te technologię, kopiowanie plików jest błyskawiczne.

USB Flash drive on computer laptop keyboard

W USB typu C wyposażone są najnowsze smartfony. Nowy standard ma zastąpić bardzo stare już (względem technologicznym) MicroUSB. Zwykłe porty USB są innego rozmiaru, więc konieczna będzie przejściówka, która jedynie spowolni transfer danych. Jeżeli masz możliwość, kup laptop z wejściem USB typu C.

Bateria

Bardzo dużo laptopów wyposażonych jest we wbudowaną baterię, dzięki czemu komputer jest cieńszy i lżejszy.

Ale jest mały problem….

Ilość cykli baterii jest ograniczona. Jeżeli bateria ma żywotność 1000 cykli, oznacza to, że można ją naładować od 0 do pełna 1000 razy. Po tym czasie traci swoje właściwości i działa krócej.

Baterie wyciągane mają tę zaletę, że można ją wyciągnąć podczas stałej pracy komputera, kiedy jest on podpięty do zasilania. Bateria nie jest wtedy użytkowana, co wydłuża jej czas pracy. Dobre praktyki mówią, że bateria nie powinna znajdować się w komputerze tylko wtedy, kiedy nie jest on podłączony do zasilania. Również, kiedy bateria ulegnie uszkodzeniu, wystarczy ja wymienić. W przypadku baterii wbudowanej konieczna jest interwencja serwisu, co zabiera tez cenny czas.

Klawiatura

Jedną z ważnych elementów komputera jest jego klawiatura. Mogą one być różnie wyprofilowane, jedna będzie miała klawisze bardziej płasko, a druga wysoko odstające, dla graczy. Zdecydowanie większość ma jednak notebookowa klawiaturę (czyt. płaską). Zwróć uwagę, czy jest ona podświetlana. Nie jest to ważny aspekt przy wyborze sprzętu, ale zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania.

Podobnie jak baterie, najlepiej by było, aby dało się ja wymontować bez rozkręcania całego komputera. Klawiatura to akcesorium, które jest bardzo mocno eksploatowane, dlatego możliwość wymontowania jej i wstawienie innej (nowej) to niewątpliwie duża zaleta. Pamiętaj, że każda ingerencja w hardware komputera kończy się utrata gwarancji, dlatego w przypadku komputerów ze stale zamontowaną klawiaturą, jej prosta z pozoru wymiana nie może odbyć się bez wysłania jego do serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *